Bet kokiu oru su bet kokia kompanija: įdomu ir smagu!
Pirmąkart pasidalinsiu vienos dienos ekskursijos, į kurią vykome kartu su kolegomis (pavadinkime, „teambuilding”), programa. Nors ji puikiausiai tinka ir bet kokiai kitai kompanijai: idealiai subalansuota vykti su šeima ar bičiuliais. Galite šią programą adaptuoti pagal savo poreikius, bet, jei tam laiko neturite, imkite planą, išsirinkite datą, susiskambinkite nurodytais kontaktais, ir pirmyn! Esu tikra, kad būtent tokia pažintis su Kaunu nenuvils, kaip nenuvylė ir mūsų. Maršrutas savo kailiu išbandytas, nenuobodus, o laikas suplanuotas idealiai. Suprantama, kad miesto per vieną dieną nepažinsite, – Kaunui reikia kur kas daugiau dienų, bet pradžia juk gali būti ir tokia! Esu tikra, kad čia grįšiu ne kartą, – liko nemažai įdomių taškų neaplankyta. Apie kai kurias „privalomas pamatyti” vietas pasakojo šioje kelionėje sutiktos kaunietės-muziejininkės, – pabaigoje pasidalinsiu jų rekomendacijomis ir, žinoma, dar pridėsiu kelias savas.
Su kolegomis į Kauną vykome žiemą, – tokia buvo mūsų „naujametinė puota”. Laiko radome vasario mėn., bet šis maršrutas tinka bet kokiu metų laiku. Žiema turi savo privalumų ir trūkumų, žinoma. Tomis akimirkomis, kai jautėmės kiek suledėję, tiesiog užsukdavome į Kauno restoranus kavos ar ko šiltesnio. Ir vėl galėdavome toliau žygiuoti. Sunkiau buvo gidei, kuriai visą laiką teko nemažai kalbėti. Kokie privalumai? Ogi tai, kad mažiau turistų. Ir vasario mėn. nebuvome vienintelė grupė, vaikštinėjanti su gidu, – tas maloniai nustebino.
Taigi, griebkite mūsų programą vienai nuostabiai dienai Kaune:
8:25-8:30 Išvykimas patogiu “Ollex” mikroautobusu Vilnius-Kaunas.
Mes rinkomės važiavimą tokiu būdu – šią įmonę galiu nuoširdžiai rekomenduoti: viskas nuo A iki Z buvo sklandu. Visada galima rinktis traukinį, – dabar jais irgi patogu keliauti. Gera mintis tiesiog sėsti į automobilį, ypač, jei keliaujama su mažesne kompanija. Mums taip buvo patogiau, o traukinio bilietų ir autobuso nuomos kaina skyrėsi nežymiai.
Kontaktai:
UAB „Olego transportas”
bus@ollex.lt
Tel. +370 5 210 4304
9:45-10:05 Atvykstame į Kauno senamiestį ir viešbutyje “Daugirdas” geriame kavą su užkandukais (T.Daugirdo g. 4, Kaunas).
Norėjosi tokio pasibuvimo prieš aktyvų dienos planą, bet nėra būtina: daugelis keliaudami stojate degalinėse puodeliui kavos (dabar Circle K degalinėse kava tikrai geriama), tad nekeiskite savo įpročių. „Daugirdą” galima pagirti, – kavos stalas buvo paruoštas laiku, o įmantrūs užkandukai ir pyragėliai dingo akimirksniu. Tokiu metu viešbučio fojė buvo tylu, – savo gera nuotaika kiek sudrumstėme tą ramybę. Tačiau čia ilgai neužsibuvome, – pėsčiomis, gal per 2 min, pasiekėme Kauno Rotušę („Daugirdas” yra vienoje iš gatvelių, vedančių į Rotušės aikštę).
Kontaktai:
restaurant@daugirdas.lt
Tel.: +370 614 26274
restaurant@daugirdas.lt
Tel.: +370 614 26274
10:20-11:20 Ekskursija po Kauno Rotušę (su gidu).
Iš anksto buvome sutarę, kad po Rotušę mus vedžios gidė. Nors atėjome laiku, gidės teko palaukti. Nuotaikos mums tai nesugadino: kiek pavėlavusi, mus pasitiko maloni jauna mergina, kurios žinios ir smagūs pasakojimai greit nukėlė į senuosius miesto laikus. Tada Rotušė tarnavo kaip prekybinis ir administracinis centras, kuriame dirbo burmistras, miesto galva, kurios požemiuose veikė ankštas ir drėgnas kalėjimas (tiksliau, viena celė, į kurią gebėdavo sugrūsti 100 žmonių, – neįtikėtina, nes mums ir 12-kai nebuvo ten labai erdvu), kur vykdavo suolininkų teismas ir buvo sprendžiami visi Kauno reikalai. Ligi šiol Rotušės pastatas man buvo tiesiog graži vieta, kur…kauniečiai tuokiasi: pasivaikščiojus su gidu po Rotušės muziejų, kuriame eksponuojami Kauno senamiestyje rasti daiktai ir kuriame telpa kone visa miesto istorija, išeini su visai kitokiu suvokimu ir kur kas platesniu akiračiu. Rekomenduoju apsilankyti!
Kaina: gido paslaugos 10 Eur+2,50 Eur ekspozicijos lankymo bilietas vienam asmeniui.
Kaina: gido paslaugos 10 Eur+2,50 Eur ekspozicijos lankymo bilietas vienam asmeniui.
Kontaktai:
11:30 vykstame į Nacionalinį M.K.Čiurlionio muziejų (V.Putvinskio g. 55).
Šalia Rotušės mūsų vis dar laukė autobusiukas, – po ekskursijos susitalpiname atgal ir vykstame į Nacionalinį M.K.Čiurlionio muziejų.
12:00-13:00 Ekskursija Nacionaliniame M.K.Čiurlionio muziejuje.
Laikas su gide buvo skirtas pažinčiai su M.K. Čiurlionio darbų kolekcija, – visam muziejui reiktų dar bent vienos valandos. Gidės žinias ir gebėjimą pasakoti įvertinčiau aukščiausiais balais, kaip ir pačią kolekciją. Esu tikra, kad po tokios valandos kiekvienas iš mūsų pamatėme M.K. Čiurlionio paveikslus visai kitaip, – dabar jau gebėsime juos paaiškinti, suprasti didžio menininko talento išskirtinumą ir unikalumą. Šita programos dalis buvo labai jautri, kažkaip visus sujaudino ir privertė susikaupti. Mūsų mažai tautai pasisekė, kad turime Čiurlionį.
Po ekskursijos muzikos salėje ramiai klausėme Čiurlionio kūrinių, – vandens garsai mus, tokius susikaupusius, lengvai užliūliavo ir pajautėme nyrantys į snūduriavimo fazę. Teko kolegas išjudinti.
Kaina: bilietų kaina – 5 EUR/asm., gidas – 15 eurų.
Kontaktai:
mkc.info@ciurlionis.lt
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
V. Putvinskio g. 55, Kaunas
Tel. 8 37 229475
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
V. Putvinskio g. 55, Kaunas
Tel. 8 37 229475
13:30-14:30 Bendri ir draugiški pietūs viešbutyje „Park Inn by Radisson Kaunas”.
Nuo muziejaus per kokias 5 min nužingsniavome iki „Park Inn by Radisson Kaunas” (K. Donelaičio g. 27): ten mūsų laukė iš anksto paruoštas išskirtinių patiekalų „banketas” švediško stalo principu.
Visada galite rinktis kavinukę Laisvės alėjoje, – jų ten dabar tikrai netrūksta. Mums gi nesinorėjo gaišti laiko paieškoms, – rinkomės „viskas įskaičiuota” variantą, kuris išties pasiteisino!
Pietavome neskubėdami: aplinka nuostabi, o maistas – pasakiškas. Viešbučio svečių restorane tuo metu buvome vieni, – tad visas gėris tik mums! Mėgavomės fantastiškai gerais pietumis: nuo kelių variacijų sriubų, restorane keptų duonelių, gausaus salotų baro, lengvai troškintos kiaulienos, vištienos, žuvies su garnyrais skirtingiausiems skoniams iki vaisių ir tik ką restoranų šefų iškeptų saldėsių. O kur dar vynas, kava ir natūraliai spaustos sultys!
Tokie prabangūs pietūs vienam asmeniui: 13 eur
Kontaktai:
Park Inn by Radisson Kaunas
Park Inn by Radisson Kaunas
T: +370 37 306 100 | D: +370 37 306 126 | M: +370 699 11684
indre.venckute@parkinn.com | parkinn.com/hotel-kaunas
indre.venckute@parkinn.com | parkinn.com/hotel-kaunas
15:00 – 18:00 Ekskursija po Kauno senamiestį su gide Jolanta.
„Ollex” mūsų laukė prie viešbučio, iš kurio išjudėjome pilnais pilvais, bet pailsėję ir laimingi. Be problemų buvome nuvežti iki Kauno Pilies. Ten susitikome su gide Jolanta. Kai sutinki žmogų, kurio akys dega meile savo darbui, o žinios, įdomūs faktai liejasi ištisu, nestabdomu srautu, supranti, kad tau išties pasisekė. Trys valandos pralėkė akimirksniu, – galvoje sunku sutalpinti anksčiau negirdėtas Kauno istorijas, o apie kai kurias norisi giliau ir daugiau sužinoti. Pamenu, pernai lankiausi su bičiule Berlyne, turėjome asmeninę gidę, kuriai, deja, dar ankstoka taip vadintis, – gal ji yra gera rašytoja (žmogus išleido jau ne vieną knygą), bet gidams – visai kiti reikalavimai. Todėl, kai sutinki savo srities profesionalą, jautiesi tarytum laimėjęs loterijos bilietą. Mes tokį laimėjome Kaune.
Gidė mus vedė nuo Kauno pilies, pro bernardinų vienuolyno ansamblį, senamiestyje pasislėpusį Kauno arkivyskupijos kurijos pastatą, Kauno Rotušės aikštę, garsųjį Perkūno namą (man jis gražiausias statinys visame mieste), Vytauto Didžiojo statytą bažnyčią prie upės, kaip padėką už išsigelbėjimą skęstant ir kaip ženklą pirkliams, kad jie atplaukė ne į barbarų kraštą (Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia), stabtelėjome Nėries pakrantėje su vaizdu į tiltą, jungiantį Senamiestį ir Aleksotą (pirmasis medinis polių tiltas buvo pastatytas 1812 m. Juo kėlėsi bėgantys iš Rusijos Napoleono armijos likučiai), toliau sukome atgal pro Rotušės aikštę per visą senamiestį iki istorinės Prezidentūros, o tada judėjome Laisvės alėja: pro unikalų Felikso Vizbaro Kauno centrinio pašto pastatą (ar esate ant jo sienos pastebėję Kauno potvynių žymas? O lietuviškų audimo raštų?), Muzikinį teatrą (atkreipėte dėmesį į šalią esančios mūrinės miesto sienos likučius?), kol pasiekėme viešbutį-restoraną „Metropolis” (iš pasakojimo apie šį garsų viešbutį man labiausiai įstrigo ir sujaudino istorija apie Chijunę Sugiharą: 1940 m. rugpjūčio 2 d. Lietuvoje visos užsienio pasiuntinybės jau buvo uždarytos, tačiau į Kauno „Metropolio“ restoraną išsikėlęs Japonijos konsulatas ir toliau išdavinėjo vizas. Net prieš pat išvykstant iš Lietuvos, Kauno stotyje prie traukinio platformos buvo pastatytas stalelis, prie kurio Ch.Sugihara dar spėjo išduoti kelias dešimtis vizų (jos buvo vadinamos „gyvenimo vizomis”), – kai kurias net mėtė pro traukinio langą jau išvykdamas, kad kuo daugiau žydų dar galėtų jomis pasinaudoti, bėgdami į Japoniją per Rusiją, ir taip išsigelbėti), jau sutemus pasiekėme Vienybės aikštę, dar spėjome išgirsti unikalią J.Zikaro „Laisvės” išlikimo istoriją, o ekskursiją užbaigėme prie garsiojo Kauno Soboro (Kauno Įgulos soboras pastatytas 1891-1895 m. (architektas K. Limarenko); tai buvo reprezentacinis Kauno karinės tvirtovės neobizantinio stiliaus statinys; statant soborą pirmą kartą Lietuvoje buvo sumontuotas 16,3 m skersmens gelžbetoninis kupolas; neobizantinio stiliaus pastatas, turintis visus Ortodoksų bažnyčios bruožus, buvo pastatytas Kauno karinei įgulai; vėliau bažnyčia paversta meno galerija, o dabar čia veikia katalikų bažnyčia).
Dar vienas trumpas prisiminimas: ar žinote apie seniausią Kauno gatvę, kuri buvo viduramžių kelio nuo Kauno pilies į sostinę dalis (Vilniaus g.). XIX a. viduryje pradėjus gatvių perplanavimą buvo pakoreguota ir Vilniaus gatvės trasa, rytinę jos atkarpą pakreipiant šiauriau link Savanorių prospekto. Dabar šią vietą žymi berniuko ant dviračio skulptūra, o buvusi seniausia gatvė tarytum „įvairuoja” į pastato sieną. Būtinai atkreipkite dėmesį būdami Kaune.
Dar vienas trumpas prisiminimas: ar žinote apie seniausią Kauno gatvę, kuri buvo viduramžių kelio nuo Kauno pilies į sostinę dalis (Vilniaus g.). XIX a. viduryje pradėjus gatvių perplanavimą buvo pakoreguota ir Vilniaus gatvės trasa, rytinę jos atkarpą pakreipiant šiauriau link Savanorių prospekto. Dabar šią vietą žymi berniuko ant dviračio skulptūra, o buvusi seniausia gatvė tarytum „įvairuoja” į pastato sieną. Būtinai atkreipkite dėmesį būdami Kaune.
Gidės kontaktai:
8 682 27352
18:00-18:30 Išvykstame namo.
Autobuse aptariame, kas patiko, iššauname šampaną, kramsnojame iš anksto, dar Vilniuje rytą suteptus sumuštinkus ir džiaugiamės gyvu bendravimu. Įspūdžių netrūksta.
Už maršruto parengimą dėkinga bičiuliams ir Via Hansa Vilnius, UAB. Gera turėti draugų!
********
Kaip žadėjau, pasidalinsiu, ką dar verta aplankyti Kaune (kai ką esu lankiusi anksčiau, bet kai kurios vietos vis dar planuose):
- Kauno Žaliakalnio funikulierius (vienas seniausių veikiančių keltuvų Europoje, veikia nuo 1931 m.) ir aplankyti Kristaus prisikėlimo bažnyčią, nuo kurios terasos atsiveria nuostabūs vaizdai į Kauną;
- Adelės ir Pauliaus Galaunių namai: tai modernizmo architektūros pavyzdys, kurį verta pamatyti. Apsilankymui įkvėps ir šitas straipsnis.
- Ch.Sugiharos namai: negalime pamiršti tokio žmogaus istorijos, o ir vaikams reikia papapsakoti.
- J.Zikaro memorialinis namas muziejus: girdėjau, kad ten ekskursijas veda moteris, kuri pasakoja taip tarytum pati būtų su Zikarais gyvenusi. Muziejus atidarytas 2001 m. lapkričio 18 d. skulptoriaus Juozo Zikaro 120-ųjų metinių proga. 1959 m. A. Zikaraitė pirmame namo aukšte, tėvo dirbtuvėje, įrengė nedidelį, pusiau slaptą muziejų, skirtą J. Zikaro darbams. Testamentu visą namą bei jame esančius tėvo darbus A. Zikaraitė palieka M. K. Čiurlionio muziejui. Po jos ir jos vyro mirties muziejus šiame name įruošė J. Zikaro darbų ekspoziciją. Muziejų sudaro: šeimos gyvenamosios patalpos, dailininko dirbtuvė bei prie namo esantis sodelis.
- Pažaislio ansamblis: tik būtina paskaityti veikiančio vienuolyno lankymo tvarką. Mūsų gidė Jolanta minėjo, kad ji čia veda ekskursijas.
- Kauno velnių muziejus. Nesu buvusi, bet norėčiau.
- Kauno medicinos ir farmacijos muziejus. Iš panašios sferos – Anatomijos muziejus.
- Čia vaikystėje lankytas – Tado Ivananausko zoologijos muziejus.
- IX fortas (Žemaičių pl. 73, Kaunas). 1941–1944 metais forte veikė mirties stovykla, kurioje buvo masiškai naikinami žydų tautybės žmonės iš Lietuvos ir kitų Europos šalių.
- Marvelės upės slėnis: graži vieta, kur matyti besileidžiantys ir kylantys lėktuvai.
- Legendinė Kauno „Spurginė”: Laisvės al. 84, Kaunas.
- Kauno mečetė – vienintelė Lietuvoje mūrinė mečetė. Pastatyta Totorių g. ir Trakų g. kampe, buvusių Karmelitų kapinių šiaurės – vakarinėje dalyje.
- Vytauto Didžiojo karo muziejus.
- Musės skaitytojai dar prideda: Kiemo galerija būtinai!
- Ką pamatyti Kauno rajone: naudinga ir gerai pateikta informacija.
- Kauno marių regioninis parkas – informacija čia.
- Gerų lankytinų vietų rasite ir čia.
- Norėjau, kad šitas straipsnis niekada nesibaigtų, o pasibaigė taip greitai.
- Nuostabus maršrutas po Šančius čia.
- Pažintiniai takai Kaune ir Kauno rajone – išsamiai čia.
***
Vos nepamiršau, mane sužavėjo ir piešiniai ant Kauno pastatų sienų, – vien dėl jų verta aplankyti Kauną! Ir būtinai vakare nueikite į Muzikinio teatro spektaklį. Gal ne iš karto pataikysite į išties gerą, bet bent jau pamatysite pastato grožį ir puošnias kaunietes.