Per trumpa trijų dienų kelionė po dvi gražiausias Lenkijos vaivadijas
Pirma diena. Vilnius – Augustow – Pisz - Griunwaldas - Szafarnia –Torunė (Viso: apie 598 km)
Vilnius – Torunė (apie 598 km)
Iš Vilniaus išvykstame septyniese dviem automobiliais nuo Seimo. Viskas suplanuota minučių tikslumu, todėl be ilgų intro susitikus apie 13:00 sprunkam iš miesto. Teksto autorei tai jau antra kelionė šia kryptimi, – rašydama jau po šios “žaibo išvykos” esu tikra, kad bus ir dar viena. Tokio turtingo krašto ir tokio netipiško Lenkijai sunku ir įsivaizduoti: kai apie šią didelės šalies dalį pasakoju kai kuriems savo bičiuliams, žiūri į mane akis išpūtę. O jei dar ir nuotraukas pamato, sėda į mašinas ir važiuoja nesvarstydami. Varmijos-Mozūrijos regioną, kur ir dabar sukame, buvome išmaišę dar 2008-aisiais, – įspūdžio atgarsiai vis aidėjo, norėjosi dar kartą ten pasisukioti, neištirtas vietas aplankyti, o kai kur ir dar kartą užsukti. Šią antrąją kelionę įkvėpė Torunės nuotraukos. Norėjosi ne tik pamatyti šį Kujavijos-Pamario vaivadijos perliuką, saugomą Unesco, bet ir smalsumu visam šiam kraštui uždegti draugus. Abiejose vaivadijose tiek visko daug: istorijos, kryžiuočių pilių, išdailintų lenkiškų (vokiškų?) miestelių, architektūros paminklų, unikalių vietų, gamtos. Ne veltui Mozūrija vadinama tūkstančių ežerų kraštu. Rinkomės tradicinę Alytaus, Lazdijų kryptį ir į Lenkiją įvažiavome visiems puikiausiai žinomu siauru dviejų juostų keliu – taip varganai atrodo tas mūsų koridorius į Europą. Augustową (nuo Vilniaus apie 215 km) pralėkėme (visada taip elgiamės, nors kaskart vis knieti sustoti ir tais kanalais praplaukti) ir GPS vedami pasukome iki…Pisz (apie 90 km nuo Augustowo). Iš mūsų gausios kompanijos nei vienas apie tokią “įžymybę” nieko nežinojo, o ir man pačiai buvo šioks toks siurprizas, paskaičius vieną kelionių vadovą. Nors pristatytas jis kaip labai turtingos istorijos miestelis, vis tik keliautojų dažniausiai aplenkiamas: vietiniai su nuostaba žiūrėjo į mus vis kažką fotografuojančius. Jei atvirai, puikiausiai suprantu, kodėl turistai ignoruoja Pisz – tai graži vieta tokios ilgos kelionės metu sustoti ir kojas pamiklinti, kelis tempimo pratimus padaryti ir būtinai miesto aikštėje (kadaise čia vykdavo turgūs) esančioje ledainėje Familia Cafe suvalgyti naminių ledų (ledai skanūs, o interjeras jaukus, tik jaunučiai padavėjai visai nekalba angliškai, todėl tokius žodžius kaip “jiedna kawa”, “lody” ar “dziekuja” verta prisiminti), bet ir tiek. Jei tai padarysite kažkur kitur, – irgi gerai.
Dairydamiesi dar apsukome nedidelį garbės ratuką aplink miesto centrinę dalį, užėjome į XVII a. bažnyčią, kuri buvo pastatyta senosios, dar viduramžių laikų, vietoje. Neįmantrus interjeras man visada labai imponuoja.
Tas dabar mažai ką išsaugojęs Pisz kadaise buvo Lenkijos karaliaus Augusto II rezidencija, mėgusio aplinkiniuose miškuose pamedžioti, o pirmoji pilis čia buvo pastatyta dar 1342 m. Beje, lietuviai ją neužilgo be gailesčio sudegino (1361 m.). Šis miestelis priklausė Prūsijai, pro jį ėjo ir jį naikino visi, kas netingėjo. Todėl ir liko tai, kas liko. Reikia pripažinti, kad neogotikinis, dar 1900-aisiais statytas Rotušės pastatas yra didžiausia miesto puošmena. Rybacka ir Lipowa gatvėse vis dar tebėra sutūpę senieji pirklių namai, kurių sienos mena XVIII ir XIX amžius. XVIII a. pradžios maras iš 1200 miesto gyventojų gyvais paliko vos 14. Pisz atgimė naujai: dabar mes jo praeities didybę galime tik įsivaizduoti. Iki kryžiuočių pilies liekanų mes, taupydami laiką, nenukeliavome (jei netyčia atsidursite čia ir neturėsite, ką veikti, susiraskite Gizewiusza gatvę), todėl negaliu pasakyti, verta ar neverta. Internete nuotraukų neradau, mačiau tik kelis XVII a. piešinukus – kadaise ji buvo didinga, tačiau daug kartų griauta ir atstatyta, o 1780-aisiais galutinai nušluota ir beveik pamiršta.
Paliekam Pisz kiek pamankštinę kūnus ir žinodami, kad, ko gero, čia negrįšim. Kitas sustojimas – Griunwaldas, Žalgirio mūšio vieta (apie 145 km nuo Pisz). Kadangi mūsų kompanijoje buvo vaikų (tiesa, jau gerokai ūgtelėjusių), norėjosi jiems parodyti tą mūsų šaliai svarbią vietą. Ir koks sutapimas! Tik Vilniuje prisiminėm, kad vykstame į Griunwaldą liepos 15-ąją, kasmet lenkų pompastiškai, net 5 dienas, švenčiamą mūšio metinių dieną. Kaip gaila, kad lietuviai ten važiuoti neskatinami: gal vieną porelę ir girdėjome kalbant lietuviškai, bet nesame tikri…
Antra diena. Torunė - Radzyń Chełmiński – Grudziaz – Chelmno – Gniew -Gdanskas (įsikuriame) – Gdynia – Sopotas – Oliwa - Gdanskas
Antroji kelionės diena (apie 340 km)
Kelionėse, ypač tokiose trumpose, neleidžiame sau ilgai miegoti, todėl apie 9:00 iškeliaujame iš “Koperniko” viešbučio ekskursijai pėsčiomis po M.Koperniko miestą. Pusryčių užsisakę viešbutyje nebuvome ir labai teisingai padarėme: 10:00 jau sėdėjome šalia Rotušės esančios blyninės Naleśnikarnia Manekin (Wysoka 5, Toruń) lauko terasoje. Oras tam puikiausiai tiko, o vaizdas pranoko visus lūkesčius. Pusryčių meniu buvo tradicinis, o ir nebrangus, nors ir pačioje Torunės širdyje. Nemanau, kad skanų rytinį omletą su daržovėmis arba Benedikto kiaušinių porciją galėtume suvalgyti už 1,6 eur Vilniaus Katedros aikštėje. Eidami tas 7 minutes nuo viešbučio žvalgėmės po Torunės senamiestį: laimė, kad ilgai nemiegame, – apie vidudienį čia sukiosis minios žmonių. Nors ir ne ankstyvą, bet vis tik rytą galėjome pasimėgauti jaukiu ir ramiu buvimu dar tik bundančiame mieste.
Apie didžiausią Lenkijos Torunės senamiestį, kuris kelionių aprašymuose tituluojamas “Šiaurės gotikos perlu”, o prieš penkiolika metų buvo įrašytas į UNESCO pasaulinio kultūros paveldo sąrašą, internete rasite galybę informacijos, todėl keliais sakiniais tik aprašysiu man įstrigusias detales ir įspūdžius. Miestą įkūrė kryžiuočiai gūdžiame XIII amžiuje, parinkdami tam puikiausią vietą – plačiosios Vyslos krantą. Šiandien Torunė – antroji Kujavijos-Pamario regiono sostinė ir įspūdingas gotikinės architektūros pavyzdys. Šiame mieste, visai šalia Rotušės gimė didžiausią šlovę miestui pelnęs astronomas Mikalojus Kopernikas. Nesunku įsivaizduoti, kokia aplinka jį supo – aplink aikštę gyveno turtingi pirkliai, čia miestiečiai susitikdavo, priimdavo svarbius sprendimus, o pirkliai sudarydavo sėkmingus sandorius. Vyslos dešiniajame krante yra taisyklingo vidurinių amžių plano Senamiestis ir Naujamiestis; XIII a. abu apjuosti gynybine siena (su bokštais ir vartais) ir fosa (man irgi tai buvo naujas žodis: “gynybinis griovys, įgilinta kliūtis, įrengta prieš gynybos liniją”). Vaikštant Senamiestyje jokio plano nereikia: neišvengiamai atsitrenksite į gotikinė rotušę (XIII-XIV a.), šalia jos esantį paminklą M.Kopernikui, visai greta Rotušės atkreipkite dėmesį į vieną iš pastatų, kuris vadinamas Auksinės žvaigždės namu (tai geriausias Centrinėje ir Šiaurės Europoje išlikęs barokinės architektūros pastatų, dar XV a. priklausęs žymiam italų humanistui, poetui ir diplomatui Filippo Buonaccorsi, kuris buvo ir Lenkijos karaliaus Kazimiero Jogailaičio IV vaikų mokytojas – šiuo metu ten veikia muziejus), sukdami gatvelėmis arčiau Vyslos atsidursite prie Vidauramžių vartų, Kreivojo bokšto, Torunės pilies, o eidami miesto sienos pakraščiu nuklysite iki M.Koperniko Universiteto. O kur dar bažnyčios bažnytėlės, kiemai kiemeliai…Kalėjimas ir tas architektūros eksponatas. Torunė nepaliks abejingų ir ne tik dėl architektūros, bet ir draugiškos atmosferos.
Jei klausytumėte patarimo, būtinai užkiltumėte į Rotušės bokštą: atsivers visas Torunės senojo miesto grožis. Nors lipti patogu nebus: pakankamai aukštai ir laiptai statoki (noriu pasakyti, kad senolių neverskite to daryti). Tačiau neabejotinai verta pasivarginti – pamatysite dar gražesnį miesto vaizdą, susidėliosite mintyse, iki kurio pastato dar norite nužingsniuoti, pasidarysite kelis gražius foto kadrus atminimui.
Turistai, kuriuos čia tūkstančiais atveža autobusai, suplanuotas dienos ekskursijas baigia garsiųjų Torunės meduolių kepyklose: jų čia gausu. Mes šios atrakcijos neieškojome, bet meduolius pirkome lauktuvėms . Tie meduoliai pradėti kepti prieš kelis šimtmečius: būtinai su imbieru ir medumi, kartais su įdaru. Dabartiniais laikais yra ir kur kas įmantresnių receptų. Dar XVII a. poetas Fryderykas Hoffmanas, kalbėdamas apie keturis geriausius dalykus Lenkijoje, sakė, kad tai – „Gdańsko degtinė, Toruńės meduoliai, Krokuvos merginos ir Varšuvos batai”. Nebuvo man tie Torunės “pierniki” labai jau beprotiškai fantastiški, – mūsiškiai Meduolių namų kur kas skanesni. Tačiau reikia pripažinti, kad miestui turėti tokį “kabliuką” yra labai naudinga. Lenksiu galvą prieš tą Vilniaus savivaldybės ar turizmo departamento specialistą, kuris sugebės ir mūsų sostinei kokią nors “skanią” idėją ne tik sugalvoti, bet ir padaryti ją tokia populiaria, kad Vilnius be jos būtų ne Vilnius ištisus šimtmečius (suskubote galvoti, tiesa?:). Pavyzdžiui, Lisabonoje ties kiekvienu gatvės posūkiu rasite mini kavinukę, vos kelių kvadratinių metrų, kurioje žmonės dažniausia netelpa, tačiau ten būtinai užsuka ir nusiperka vieną kitą mažą stikliuką garsiojo, “typical Portugese” 19% vyšnių likeriuko, žinomo Ginja vardu, – net sunku įsivaiduoti, kad iš ten išvyktum nepastoviniavęs tarp tokių pat turistų, smagiai sau gatvėje bendraujančių ir gurkšnojančių visus taip betarpiškai vienijantį likeriuką. Kiek žmonių iš tokio “typical” versliuko savo šeimas išlaiko!
Išlindus turistams iš savo jaukių viešbučių ir pradėjus Torunės okupaciją, paspartinom atsisveikinimą – išgėrėm kavos ir apsikrovę Torunės meduoliais, lenkiškai skambančius kaip “sierca pernikowe w deserowej szekoladzie”, sukom mašinos link. Apie 13:30 pajudėjom iš miesto. Jaučiausi laiminga, išpildžiusi dar vieną šios vasaros norą. Galiu tik pasakyti: įtraukite Torunę į savo artimiausius planus.
Nuo Torunės iki Radzyń Chełmiński, kur planuojame pusvalandžio sustojimą prie teutono ordino pilies griuvėsių, vos 57 km. Tas mažas 2000 gyventojų miestelis labiausia ir įdomus dėl ant kalvos įsitaisiusios griūvančios pilies (tiesa, su kebabų priekaba šalia). Važiuojant į Gdanską, mano nuomone, čia verta užsukti. Pilis atidaryta, norintys gali užsukti, nusipirkę bilietus, – mes tiesiog pasėdėjome po kebabinės skėčiu, kol vyrai kirto lenkiškus kebabus.
Trečia diena. Gdanskas – Malborkas (kryžiuočių pilis) – Gierloz (Vilko guolis) – Vilnius
Trečioji kelionės diena (apie 585 km)
Rytą ilgai nemiegam, – išsikraustom iš savo “zajazdo” apie 9:00. Pusryčiaujame Gdansko senamiestyje. Iš mūsų nemenkos kompanijos trise jau buvome lankę šį miestą, todėl šįkart matėme jį kiek kitaip, pastebėdami kitokias detales, pasidarydami kiek kitokias išvadas. Kitiems gi tas “pirmas kartas” neišvengiamai paliks įspūdį, nes tai vienas tų miestų, kai vaikštoma užvertus galvą ir aikčiojant (na, bent jau moteriškajai daliai tai tikrai būdinga).
Pačioje senamiesčio širdyje pasirenkam, kaip vėliau paaiškėja, ne visai tinkamą vietą skaniai pavalgyti, – tiesą sakant, sekmadienio rytą mažai kas dirba taip anksti, todėl tos alternatyvos negausios. Prisėdame “Hard Rock Cafe” (Długi Targ 35/38): puiki lokacija, perdėtai landus ir mandagus aptarnavimas bei…maistas, kuriam toks pavadinimas, ko gero, per didelis pagyrimas. Valgėme skirtingai: kas amerikietiškus blynus, kas kiaušinienę, kas miuslį su uogomis. Pastarasis “patiekalas” buvo vienintelis nepriekaištingas ir išvaizda, ir skoniu, t.y. tikrai valgomas: įdėti iš parduotuvės nupirktus grūdelius ir apiberti uogomis bei jogurtu, – nėra didelis menas, laimei, kad šitos meniu pažibos virėjai nesugadino.
Apie “kavą” mandagiai patylėsiu. Kelionėse nelengva pasirinkti teisingai: net ir pilna terasa žmonių – joks ne rodiklis. Todėl linkiu, kad Jums pasisektų geriau, o blynai pasitaikytų tikri, ne plastikiniai. Parašiau, švelniai tariant, ne patį geriausią atsiliepimą tripadvisor.com, norėdama kitus keliautojus įspėti: sumokėsite daug, o gausite gražiai patiektą plastiką. Norite išmokti sugadinti elementarius blynus, puikiausiai pamokys “Hard Rock Cafe” šefas Gdanske. Tiesa, reikia pripažinti, kad damų kambarėlyje skambantis Ozzy, o ir vaizdas aplink, aistras dėl netikusių pusryčių kiek nuramino. Nesu išranki, – dauguma mane pažįstate, bet jaučiuosi apgauta, kai nemaži pinigai imami už maistą, kurio net pavargęs ir alkanas šunelis nevalgytų. Žodžiu, išėjome su nuotaika, kokia gali būti, kai esi tiesiog “išdurtas”.
Kol pusryčiavome, Gdansko senamiestis pilnėjo ir garsėjo: iš visų kampelių lindo guvūs turistai ir mieguisti vietiniai gyventojai, tempdami vežimėlius su visokiais kinietiškais niekais. Tik vienas kitas pardavinėjo savo fantazijos kūrinius: papuošalus, atvirukus ar paveiksliukus su Gdansko vaizdais. Tokie be didelio ūpo išėjome pasižvalgyti po senamiestį, tikėjome, jog debesuoto dangaus išryškintas Gdansko architektūros grožis mus greitai reabilituos. Žiūrėti šiame mieste tikrai yra ką: Rotušė (galima pasikelti ir apžvelgti miestą iš viršaus, – mes to nedarėme), “Neptūno” fontanas, “Ilgosios prekyvietės gatvė”, krantinė, “Duonos” vartai, “Marijos” vartai, senasis keltuvas, karališkoji koplyčia, Šv. Mergelės Marijos bažnyčia (didžiausia Lenkijoje), Arsenalas “Auksiniai vartai”, Turgaus aikštė. Tiesiog vaikštinėjome ir dairėmės. Pasistenkite nepraleisti vienos gražiausių – Mariacka – gatvelės. Siaurutė gatvė pasižymi nepaprastai puošniais pastatais ir atsitrenkia į Šv.Marijos bažnyčią: šiandien ten vietos gyventojai prekiauja papuošalais, gintaru.
Beklaidžiomi pastebėjome ir vieną lietuvišką vietą – kavinės Familia savininkai turi lietuviškų šaknų, todėl čia visas meniu – tradiciniai mūsų patiekalai, kitaip tiesiog kuchnia Wilenska. Lauko erdvę tvarkanti mergina buvo lietuvaitė studentė, atvykusi čia mokytis iš…Nemenčinės. Sakė, kad viskas jai Gdanske labai patinka, o šita kavinukė yra itin populiari tarp vietinių ir svečių. Mes neužsukome, o maloniai paplepėję leidomės toliau. Sukiokitės Gdanske, mėgaukitės, žvalgykitės ir neskubėkite. Žinoma, teks pasistumdyti su miesto svečiais, nes toks turtingas miestas tuščias paprasčiausiai nebūna. Tiesa, sekite internete, kada vyksta Gdansko sendaikčių turgūs, mugės, – tada miestas būna sausakimšas, gyvas, bet kartu ir įdomus, visai kitoks. Kartą vos vieno didžiulio senovinio laikrodžio neparsitempėm į Lietuvą, – laimei, netilpo į jachtą… Jei kada ieškosite vietos praleisti vakarui, rekomenduojame pasirinkti Browarnia Gdansk: mes ten lankėmis seniau ir buvo smagu ten degustuoti vietinį alų. Skoningas interjeras, geras aptarnavimas ir nepriekaištingas meniu.
Šįkart šiame mieste mūsų laikas turėjo griežtas ribas, todėl jau šiek tiek po pusiaudienio išvykome, – kitas mūsų tikslas buvo Malborkas. Vos 50 km, bet dėl kelių remonto važiavome daugiau kaip valandą. Bet tegul tik remontuojasi tuos kelius:) Malborke jau buvau buvusi, – tokią vietą norėjosi draugams, vaikams parodyti. Dėl jos verta specialiai iš Vilniaus važuoti: milžiniško dydžio, puikiai restauruota kryčiuočių pilis, fantastiškas muziejus, kuriam reikia 3-4 valandų, ir garantuotas malonumas galvai, akims ir sielai.
Beje, Malborkas buvo kryčiuočių sostinė ir čia kalėjo LDK kunigaikštis Kęstutis. Tai pagal užimamą teritoriją didžiausia pilis, pastatyta XIII a. Dar 1997 metais ji tapo Unesco saugomu kultūros objektu. Per II pasaulinį karą pilis buvo gerokai nuniokota, – lyginant su senomis nuotraukomis, aiškiai matyti, kokius grandiozinius atstatymo darbus lenkai atliko. Galima tik sveikinti, – Malborko pilis tapo viena tų vietų, kurių nepamirši visą gyvenimą. Ir ne man vienai. Kadangi atvykome sekmadienį ir per patį piką, – eilė prie bilietų kiek nugąsdino, bet kantriai atstovėjome: nors ilgoka ir storoka, bet ji sparčiai judėjo, nes spartuoliškai dirbo kokios 3-4 kasos. Gal kada atsiras ir bilietų automatai, ar internetiniai bilietai. Muziejaus lankymas labai pigus nebus, bet vertas kiekvieno išleisto pinigo, todėl negailėkite, ir pirmyn.