Pasirinkite kelionės atributus:
 

Pasirinkite šalį:

Gabonas Centrinėje Afrikoje: 10% šalies – nacionaliniai parkai

Gabonas Centrinėje Afrikoje: 10% šalies - nacionaliniai parkai

Šis tekstas buvo planuotas kiek kitoks: artima bičiulė lankėsi Gabone pernai vasario mėn. Pirmoji jos kelionė absoliučioje vienatvėje. Ir pirmoji…Afrikoje. Per savaitę su trupučiu ji patyrė spalvingą emocijų „nuo-iki” paletę: kartais norėtųsi net kiek mažiau. Grįžusi savo „nuotykius” žaismingai aprašė dienoraštyje, – skaičiau ir visąlaik šypsojaus, nors temos ir patirtys nebuvo juokingos. Kartais per visas gyvenimo keliones tiek nepatirsi, o, manau, ir nenorėsi. Kartu su visokiais nemalonumais dangus padėjo sutikti nepaprasto gerumo žmonių, tokio gerumo, kuris pravirkdo… Vos sėkmingai pasiekusi namus ji jau vėl planavo kelionę atgal, o mane vis dar veikia užvaldęs smalsumas, – kas iš tikro yra tie Afrikos burtai…

Šiame įraše turėjo sugulti bičiulės įspūdžiai, bet gerbiu jos norą…nebesidalinti, nors tekstas jau buvo galutinai parengtas. Žemiau liko tik faktinė informacija praversianti ir man, ir jums, nusprendus aplankyti šią Atlanto bangų skalaujamą Centrinės Afrikos valstybę, kurią vis dar ne itin sėkmingai bandoma paversti Afrikos turizmo perlu. Gal kada nors ir pavyks, tik reiktų spėti iki to laiko ten apsilankyti.

KODĖL GABONAS?

Kai bičiulė pasakė, kad vyks…į Gaboną, akimirksiu susivedžiau google „Why Gabon?” Niekaip negalėjau suprasti, kodėl būtent Gabonas:) Pabandykite padaryti tą patį ir gausite nuostabų atsakymą su 12 viliojančių punktų.

Keletas jų:

  • neturistinis ir paskutinis Rojus žemėje;
  • jokios žmogystos nesugadins tobulo kadro – fotografų rojus;
  • tiek dramblių negyvena niekur kitur;
  • vėžlių stebėjimas;
  • rojus mėgstantiems pažvejoti (man tai nesunaikintos gamtos ženklas);
  • vietiniai autentiški Gabono kaimeliai ir daug kitų nuostabių dalykų.

APIE GABONĄ TRUMPAI

Gabono Respublika (Gabonas) – valstybė Centro Vakarų Afrikoje. Ribojasi su Pusiaujo Gvinėja, Kamerūnu, Kongu ir Gvinėjos įlanka. Gabonas užima beveik 270 000 km² plotą, kuriame gyvena apie 1,8 milijonų gyventojų. Šalies sostinė yra didžiausias miestas Librevilis.

Pirmieji gyventojai šalies teritorijoje buvo pigmėjai. XV a. šioje teritorijoje lankėsi pirmieji europiečiai. Portugalams Komo upės ištakų forma priminė apsiaustą su kapišonu (portugališkai gabao), iš ko ilgainiui ir išsirutuliojo šalies pavadinimas – Gabonas. Nuo XVI a. pakrantėse klestėjo vergų prekyba. XIX a. Prancūzų keliautojas Pierre Savorgnan de Brazza surengė pirmąją ekspediciją į Gabono-Kongo teritoriją 1875 m. Po dešimties metų Prancūzija oficialiai okupavo visą kraštą. Nuo 1960 m. rugpjūčio 17 d. Gabonas tapo nepriklausomas.Nuo pat šalies nepriklausomybės paskelbimo nuo Prancūzijos 1960 m. rugpjūčio 17 dienos šalį valdė du prezidentai.

Dauguma Gabono gyventojų dirba žemės ūkyje. Auginami manijokai, plantanai, cukranendrės. Kakava, kava, palmių produktai auginami eksportui. Nuo 1970 m. Gabono ekonomika rėmėsi naftos pramone. Gabono ekonomika priklauso nuo nepastovių naftos kainų, ir turi tvarkytis su mažėjančiais jos rezervais. Miško produktai ir mangano kasyba taip pat yra svarbūs šalies ekonomikai. Taip pat kasama urano rūda, auksas, geležis. Gabono gamintojai verčiasi naftos perdirbimu, maisto ir alkoholinių gėrimų, medienos ir faneros, cemento, tekstilės gamyba.

VIZA

Prieš skrydį į šią Afrikos šalį vertėtų pasirūpinti viza. Ją galima gauti kreipiantis į Gabono diplomatinę atstovybę arba tiesiog oro uoste. Brangus, bet garantuotas variantas – važiuoti į Gabono atstovybes Europoje bei ten gauti vizą. Kitas variantas yra pigus, bet galintis kainuoti daug nervų, – tai užsisakyti elektroninę vizą internetu. Jeigu pavyksta gauti e-vizą, pakanka atsispausdinti gautus popierius, o Libreville oro uoste bus uždėta tikroji viza, kuri kainuos 85 eur (70 eur viza plius 15 eur mokestis). Daug informacijos apie tai galima rasti internete (“Lonely Planet” ir “Tripadvisor” keliautojų pokalbiuose).

SKIEPAI

Rekomenduojami skiepai: informacija čia. Neturėsite geltonosios skiepų knygelės, į Gaboną įleisti nebūsite.

SKRYDIS

Skrydis kainuotų apie 1000 eur vienam (iš Vilniaus), tačiau, ko gero, įmanoma sumedžioti ir kokias akcines kainas, jei rimčiau tuo užsiimti. „AirFrance” į Gabono sostinę Libreville skrenda tiesiogiai (apie 7 h). Kiek pigesni nei „AirFrance” yra skrydžiai su Lufthansa. Bet Gaboną pasiekti iš Vilniaus patogu nebus: ilga kelionė, kartais trunkanti apie parą ir su diem persėdimais. Tad reiks ryžto.

DRAUDIMAS

Privalomas. Būtinas. Drauskitės internetu arba draudimo/kelionių agentūrose. Nepamirškite. Keliaudami nepamirškite būtinosios vaistinėlės: bet kokioje vaistinėje patars arba klauskite mamos, močiutės.

KELIAUTI GABONE

Keliauti po Gaboną nėra lengva, nes turizmui kraštas nepasirengęs, o ir kainos stebėtinai aukštos. Tačiau gamta pasakiška – Gabono safariai ir yra tai, kas labiausiai traukia atvykėlius. Jokių pasaulinio lygio muziejų šalyje nerasite, bet gamta atims kvapą. Keliautojai savo kelionę po Gaboną pradeda atvykdami į sostinę Libreville’į. Šiam miestui užteks dienos-pusantros, jei išvis norėsis miesto: galima aplankyti spalvingus turgus, pasivaikščioti pakrante nutiesta promenada ir būtinai paskanauti vietinio maisto restoranėliuose. Spūsčių sostinėje niekaip neišvengsite. Iš sostinės keltu galima nuplaukti iki balto smėlio Pointe Denis paplūdimių. Iš Librevillio Michel Marine keltu iki šios nuostabios vietos atplauksite per 20 min – sakoma, kad reikia prie kelto būti bent 30 min iki išplaukimo, nes žmonių visur nemažai. Keltas kainuoja 12000CFA (apie 19 eur). Rašoma, kad tai nuostabi vieta ir būnant sostinėje reiktų nuplaukti.  Gruodžio ir sausio mėn. čia galima pamatyti vėžlius, kurie gimdosi vaikelius (Pointe Denis yra Pongaro nacionalis parkas).

Po Gaboną galima keliauti autobusais, per šalį riedančiais traukiniais, mikroautobusais arba taksi. Pakrantėje kursuoja keltai. Kelių kokybė šioje valstybėje žema, liūčių sezono metu (lapkritį–gruodį ir vasarį–gegužę) dalis jų apsemiami ir nepravažiuojami. Atsiskaitymui naudojami Centrinės Afrikos frankai (XAF). Vienas frankas – tai maždaug 0,002 euro. Pragyvenimo išlaidos Gabone yra aukštesnės, nei Lietuvoje. Papietauti nebrangiame restorane galite už 3000, išgerti puodelį kapučino – už 2475 frankus. 1,5 lito vandens butelis kainuoja apie 775, kilogramas ryžių – apie 1069, sūrio – apie 7716 frankus. Pasinaudoti viešuoju transportu galite už 100, nuriedėti kilometrą taksi – už 500 frankų. Valstybinė Gabono kalba – prancūzų.

NACIONALINIAI PARKAI

Net 13 nacionalinių parkų Gabone dengia 10% šalies teritorijos. Ne visi yra lengvai pasiekiami. Labiausiai turistų lankomas yra Loango nacionalis parkas. Turistų vadovai žada, kad ten galima pamatyti begemotus, gorilas ir kitus laukinės gamtos gyventojus. Vienas keliautojas dalinasi, kaip ten lengvai ir nebrangiai apsilankyti. Antras pagal dydį Gabono miestas yra Port Gentil. Iš Librevillio galima ten nuskristi ir tada jau keliauti į Loangą, bet tikrai ekonomiškai nesigaus.

Unesco saugomas gamtos paminklas Gabone – Lastourville urvai. Kadaise čia buvo vergų prekybos centras. Iš sostinės nuvykti iki ten – apie 500 km, tad kelionei autobusu reiks planuotis min 9 h. Lėktuvas irgi skraido – „Afriject” pasiekia Lastourville per 1 h 30 min.

Dar viena graži vieta Gabone ir, sakoma, kad tai aukščiausias šalies kalnas (apie 1.5 km) – Mont Iboundji. Iki šios vietos nuo sostinės vėlgi apie 500 km, nuo Lastourville būtų gerokai arčiau. Pradedantiesiems nepatariama kopti į kalną.

Gražus Chaillu kalnynas Gabone, bet iki šių kalnų jau bus virš 600 km nuo sostinės ir teks važiuoti kokias 11 h.

Bateke nacionalis parkas laukia patvirtinimo iš UNESCO (buvo įkurtas 2002 m.), keliautojams labai įspūdingas atrodo Akanda nacionalinis parkas. Rašoma, kad jame itin daug retos gyvūnijos, kuri ir yra parke saugoma. Lope nacionalinis parkas yra vienas labiausiai lankomų ir yra saugomas UNESCO. Ivindo nacionaliniame parke galima aplankyti įspūdingus Mingouli krioklius.

Vietiniai Gabone pasakoja, kad magistraliniai keliai netiesiami, nes tuomet niekas nebekeliaus traukiniais. Pasiryžus keliauti automobiliais afrikietiškais keliais, – užuojauta.

Daugiau apie tai, ką verta aplankyti Gabone rasite čia, ir, žinoma, Lonely Planet padės susiplanuoti kelionę (net pateikia suplanuotus maršrutus). Kaip keliauti Gabone daugiau informacijos čia. Glausta ir pagrindinė informacija šioje svetainėje. Kada geriausia vykti bando atsakyti šis puslapis. Keliautojai dalinasi priežastimis, kodėl verta aplankyti Gaboną. Planuodama kelionę į Gaboną būtinai perskaityčiau ir šiuos patarimus. Dar vieno Lietuvos keliautojo įspūdžiai iš Gabono. Būtinai apsilankykite ir svetainėje Amazing Gabon. Fantastiškos nuotraukos čia.