4 dienos Dubajuje (Jungtiniai Arabų Emyratai)
Čia bus vienas retų aprašymų, kai keliavo ne Musė, o jos kolegos. Nors kelionė ir nebuvo poilsinė, bet Musė pasiūlė rasti laiko pamatyti šį bei tą šiame kontrastų mieste, – pasiūlymai sugulė į šitą tekstą. Gal kada ir Jūs pasinaudosite. Kolegos vyko spalio 7-12 d. (Dubajuje spalio 8-11 d. (4 dienos), nes kitos buvo skirtos skrydžiams). Tomis dienomis oro temperatūra Dubajuje buvo apie plius 36, vandens – beveik plius 30. Tad atsigaivinti nesitikėkite. Pernai Dubajų aplankė 15.8 mln turistų, – taip miestas tapo ketvirtuoju lankomausiu pasaulyje. Kažkas nepatingėjo ir į vieną dailų tekstą sudėjo TOP 50 dalykų, ką verta pamatyti ar nuveikti šiame margame 3 mln gyventojų mieste, – skaitykite ruošdamiesi kelionei čia.
SKRYDIS
Skrydžio į Dubajų ieškojau likus maždau mėnesiui-pusantro iki kelionės pradžios. Pigesni skrydžiai iš Vilniaus nėra patogūs laiko prasme, – bent aš neradau. Dažniausiai, tai naktiniai reisai. Kiek pigiau skraidina „Aeroflot” ir Ukrainos avialinijos (apie 400 eur/vienam), bet su ilgais laukimais Maskvos ar Kijevo oro uostais. Mano nuomone, geriausias ir patogiausias skrydis buvo su vienomis geriausių avialianijų – „Turkish airlines”. Reisas iš Vilniaus iki Stambulo 20:00-22:40 (skrydis 2 h 40 min), o iš Stambulo į Dubajų 00:30-05:45 (skrydis 4 h 15 min). Kam pavyksta lėktuve užmigti, tai visai geras variantas (bilieto kaina buvo 420 eur/vienam).
VIEŠBUČIAI
Pasirinkimas didžiulis, o kainos, suprantama, atitinkančios miestą. Ekonomišką variantą galite rasti, ieškodami nakvynės pre airbnb.com. Nuostabūs vaizdai atsiveria nuo viešbučio „Pullman Dubai Jumeirah Lakes Towers”.
Prie oro uosto, jei skrydis ankstyvas, vienai nakčiai galite rezervuotis „Holiday Inn Express Dubair Airport”, – nėra brangus, bet turistų puikiai įvertintas. Gausite pusryčius ir nemokamai nuveš iki oro uosto: jis šalia, bet pėsčiomis nueiti nebus patogu.
VIZA
Trumpalaikio buvimo atveju, t.y. ne ilgiau kaip 90 dienų per bet kurį 180 dienų laikotarpį, viza – antspaudas suteikiama nuvykus (angl. visa on arrival ) nemokamai. Būtina visada pasitikrinti prieš skrendant, ar kas nepasikeitė. Kai kur rašoma, kad oro uoste prašoma pateikti gyvenimo vietos patvirtinimą. Planuodami kelionę į Jungtinius Arabų Emyratus, turite žinoti, kad reikalingas pasas, kuris galiotų dar mažiausiai šešis mėnesius po grįžimo. Asmens tapatybės kortelė netinka.
KLIMATAS
Vasaros sezono metu (gegužės – spalio mėn.) Dubajuje yra labai karšta. Temperatūra svyruoja nuo +35C iki +45C. Todėl, jei ketinate ten atostogauti, tinkamiausias metas būtų tarp lapkričio ir balandžio mėnesių. Šiuo laikotarpiu ten žiemos sezonas. Tuomet temperatūra būna apie +25C lapkritį, +15-20C gruodį ir sausį, o po to vėl pradeda kilti aukštyn. Lietus Dubajuje yra retas reiškinys. Dažniausiai visos dienos mieste yra saulėtos.
SKIEPAI
Nėra privalomų skiepų, bet visada reikia pasitikrinti čia, reikia ar nereikia.
DRAUDIMAS
Tiesiog primenu, kad draudimas keliaujant svarbus ir būtinas. Aš turiu kreditinę kortelę, tai draudimas yra kartu su ja. Lengva apsidrausti internetu.
VALIUTA
Labai lengva bus susigaudyti su vietine valiuta, jei telefone turėsite programėlę XE Currency. JAE valiuta – Dirhamas. 1 dirhamą sudaro 100 filsų. Apyvartoje yra 5, 10, 50, 100, 200, 500 dirhamų kupiūros ir 5, 10, 25 filsų bei 1 dirhamo nominalų monetos. Daugumoje prekybos vietų galima atsiskaityti doleriais, tačiau valiutos konvertavimas bus ne jūsų naudai. Pinigus išsikeisite oro uoste, bankuose, valiutos keitimo punktuose. Daug kur priimamos mokėjimo kortelės.
KITA
Apie tai, ką galima įsivežti, kaip šalyje reikia elgtis trumpai ir aiškiai išdėstyta čia. Apie taksi niuansus ir kiti vertingi keliautojo įspūdžiai: Makaliaus tekste. Kitų keliavusiųjų įspūdžius galima paskaityti čia.
Nereikėtų pamiršti, jog JAE – musulmoniška šalis, kurioje galioja savi įstatymai: jeigu gerbsite aplinkinius, neišsišoksite kvailais poelgiais ir viešoje vietoje nebūsite apsvaigę, jokių problemų neturėsite. Taip pat vertėtų įsidėmėti, kad JAE sudaro septyni skirtingi Emyratai, kuriuose įstatymai skiriasi. Dubajus yra liberaliausias iš jų ir turistams čia suteikiama daug laisvės.
Koranas draudžia vartoti svaigiuosius gėrimus, tačiau turistams yra padarytos kelios išimtys. Nusipirkti alkoholio galima tik specializuotose parduotuvėse, kurių visoje šalyje yra tik keletas, taip pat viešbučio restoranuose, baruose, naktiniuose klubuose arba nusileidus lėktuvui oro uosto bemuitėje zonoje.
Draudžiama svaigintis ar pasirodyti neblaiviam viešoje vietoje. Už tokį elgesį yra griežtai baudžiama piniginėmis baudomis, areštu arba deportacija. Dubajuje ir Šiaurės Emyratuose vartoti alkoholį galima nuo 21 metų, išskyrus Šardža miestą, kuriame alkoholis visiškai draudžiamas.
Pagal JAE įstatymus draudžiama įvežti į šalį kiaulieną bei pornografinius vaizdus ar įrašus. Knygoms, žurnalams, vaizdo įrašams gali būti atliekamas patikrinimas, o nustačius neatitikimus jie cenzūruojami.
Narkotikų laikymas (įskaitant likučius), vartojimas, kontrabanda, prekyba JAE visiškai netoleruojama. Už prekybą narkotikais skiriama mirties bausmė, o už net menkiausią narkotinių medžiagų turėjimą gręsia mažiausiai keturi metai kalėjimo. Atkreipiame jūsų dėmesį į receptinius vaistus, kurie taip pat gali būti pripažinti kaip narkotikai.
Visa informacija keliautojui puikiai sudėliota čia.
KĄ PAMATYTI DUBAJUJE
Burj Khalifa – aukščiausias pasaulio dangoraižis, atidarytas 2010 metais. Dubajuje jo tiesiog neįmanoma nepamatyti. Jo aukštis siekia 828 metrus (160 aukštų). Pasinaudokite proga išvysti kvapą gniaužiantį reginį: panoramą, matomą užkilus į 124 aukštą. Pasaulyje pati aukščiausia vieta, iš kurios žmonės gali pamatyti panoramą, yra būtent šiame dangoražyje, tik dar aukščiau: 555m 148 aukštas. Apačioje yra garsusis ir pasaulyje didžiausias Dubai Mall (neįtikėtino ploto erdvėje rasite milžinišką akvariumą, kino teatrą, čiuožyklą, pramogų parką ir kitokių dalykėlių) ir dar viena Dubajaus įžymybė Dubajaus fontanai. Protu nesuvokiamas vandens kiekis pakeliamas net į 140 m aukštį. Kasdien nuo 18:00 iki 23:00 vakaro kas 30 min vyksta fontano pasirodymai: nepraleiskite! Šių vietų adresas nurodomas kaip DownTown Dubai.
Burj Al Arab – vienintelis viešbutis pasaulyje, pelnęs 7 žvaigždutes: norint išgerti kokteilį viešbučio bare „Skyview Bar” staliuką reikia rezervuoti bent prieš savaitę. Čia gyvena pasaulio turtuoliai, atvykę į Dubajų.
Palmių salos – žmonių rankomis sukurta sala, primenanti palmės lapo formą. Vietiniai džiaugiasi, kad tokį dalyką galite pamatyti tik čia, Dubajuje, ir tai yra dar vienas neoficialus pasaulio stebuklas. Palm Jumeirah – viena didžiausių dirbtinių salų pasaulyje, demonstruojanti žmogaus galimybių triumfą. Saloje įsikūrę tokie viešbučiai, kaip Waldorf Astoria, Fairmont, One&Only, Jumeirah Zabeel Saray ir grasiausias „Atlantis, The Palm„. Patekti čia labai lengva – iš Dubjaus nutiesta tramvajų linija.
Dubai Creek (senieji prekybos keliai: čia rasite ir Dubajaus Deirą – turgų) ir Dubajaus muziejus. Pastarasis statinys yra seniausias Dubajuje – jis iškilo dar 1787 m. Kadaise tvirtovės funkciją atlikęs pastatas šiandien leidžia pasigėrėti puikia autentiškų drabužių, juvelyrikos ekspozicija, taip pat – pamatyti pirmąjį rašytinį Dubajaus paminėjimą.
Šeicho Mohamedo kultūros centras – dar viena puiki vieta pažinčiai su Dubajaus istorija. Šiame arabų kultūros pažinimo centre pristatoma Emyratų, islamistinė kultūra. Čia galite užsisakyti pažintinį turą, paragauti tradicinių valgių.
Al Bastakiya rajonas – senojoje miesto dalyje, kurios gyvenamieji namai statyti dar 1890–aisiais, lengva pajusti tikrą arabišką atmosferą. Vėjo bokšteliai, rusvi pastatų fasadai, siauros gatvelės – nedaug tokių vietų Dubajuje, kur patenki į senuosius laikus.
Paplūdimiai: turistų lankomiausi – JBR, Kite ir Saulėlydžio paplūdimiai. Čia – puiki vieta vandens sportui, pramogoms ar tiesiog neribotam mėgavimuisi saulės spinduliais. Graži vieta Dubajaus uosteas (Dubai Marina). Verta pasivaikščioti.
Šiame straipsnyje rasite visas aukščiau paminėtas vietas ir dar daugiau, ką pamatyti Dubajuje ir kiek laiko tektų skirti. Vertas peržiūrėti dėliojant maršrutą ir šis straipsnis.
MAISTAS DUBAJUJE
Man patiko, kad yra gatvės maisto ir jis bus labiau autentiškas, nei viešbučiuose. Tik jų populiaroji kupranagurių mėsa niekaip manęs nevilioja…Ką ir kur valgyti, skaitykite čia. O čia rasite, ką tiesiog privaloma paragauti.
Išvada po kelionės: neįsivaizduotina, kad ten galima atostogauti – betonas, kranai, karštis, smėlis, automobiliai ir viskas „big”, „biggest”, „largest”, „highest” ir t.t. Nebent Jums tai patinka. Kaip minėjo vietiniai, čia gera gyventi dėl socialinių ir visokių kitokių garantijų, dėl garantuoto saugumo. Kiekvienas pilietis turi prisijungimą prie e-government, kur mato, kiek mokesčių sumokėjo, kada reikia pasitikrinti savo sveikatą ar atlikti automobilio techninę apžiūrą ir pan., ir t.t. Šiuolaikiška ir patogu. Emyratus valdo septyni absoliučią valdžią turintys emyrai (šeichai). Jų valdžia paveldima. Laimei, kad tie žmonės išsilavinę ir svajoja sukurti (ir kuriantys) vietą pasaulyje, kur gera gyventi kiekvienam žmogui. Ne visi, turintys absoliučią valdžią ir valdantys pinigus, taip elgiasi. JAE naftos rezervai yra šešti pagal dydį pasaulyje. JAE priskiriami prie vienų turtingiausių pasaulio šalių pagal BVP vienam gyventojui.