Atsibundate savaitgalio rytą ir jaučiate, kad kažko norisi, bet neaišku ko, – paverskite kūnu šią Musės rekomendaciją. Kaskart vykdama į Rundalę (netoli Bauskės, pakeliui į Rygą), kompanijoje turiu vieną-kitą bičiulį, ne tik nebuvusį, bet ir nieko negirdėjusį apie šį Latvijos baroko ir rokoko epochų perlą. Įšokite į patogius drabužius, įsigykite bilietus iš anksto (rekomenduoju rinktis ilgąjį maršrutą su apsilankymu muziejuje ir prancūziškame parke, suaugusiam bilieto kaina – 11,5 eur: jei norėsite gido, parašykite administracijai iš anksto el. paštu: booking@rundale.net arba paskambinkite telefonu +371 26499151 – gidais dirba savanoriai, kurie nėra muziejaus darbuotojai, paslaugos kaina 50 eur) – automobiliu iš Vilniaus atstumas nėra didelis (230 km): jei neplanuojate išsukinėti iš kelio (gali kilti pagundų!), vienos dienos pakaks. Ilgesniam savaitgaliui aš dar paieškočiau, ką papildomai verta apžiūrėti (Biržų rajonas yra dosnus turisto akims ir, kiek žinau, skrandžiui).
Rundalės rūmai ir parkas sužavės net ir didžiausią skeptiką – lankydamasi ten, vis pagaunu save galvojant: nestebintų toks ansamblis Prancūzijoje ar Vokietijoje, bet….prie Bauskės?! Tačiau pakanka išgirsti kūrėjo pavardę, vaizduotėje pradėti pieštis rūmų kontūrai – taip, žinoma, tai F. B. Rastrellio, labiausiai išgarsėjusio Žiemos rūmais Peterburge, kūrinys (1735 – 1736), per amžius ne kartą papudravęs sau šonus. Besidomintiems istorija galima rasti kelias minutes ir paskaityti šią skiltį oficialioje svetainėje. Rūmų ansamblį sudaro 16 pastatų, kurie užima 14.249,2 m2 plotą. Visa teritorija plyti 85-iuose ha, įskaitant prancūziškąjį sodą (10 ha) ir miško parką (32 ha). Net 40 kambarių iš 138 rūmuose yra atverti lankytojams. Didžioji dalis interjero dekoro buvo sukurta 1736 – 1740 ir 1765-1768 m. Rūmus sudaro dvi dalys: rytinis sparnas tarnavo oficialioms progoms, o vakarinis buvo privati karališka rezidencija. Karališkuosius sodus įkvėpė Versalio pavyzdys – nuvykę suprasite, kodėl. Rūmų kambarius šildė 80 porcelianinių pečių (originalūs išlikę tik 6) – rūmuose paprastai buvo gyvenama tik šiltuoju periodu.
Kaip ir kiekvieni rūmai, Rundalė turi daug legendų, – garsiausia jų yra apie „Baltąją merginą“. XIX a. karališkosios šeimos gydytojas turėjo gražuolę dukterį, dėl kurios iš proto ėjo daug vyrų, bet, sulaukusi 18, ji netikėtai susirgo ir mirė. Gydytojas nesugebėjo susitaikyti su dukters netektimi: jis laikė jos kūną savo laboratorijoje ir bandė išsiaiškinti mirties priežastis. Jam rodėsi, kad dukrą nunuodijo vienas jos gerbėjų. Negalėdama rasti amžinosios ramybės, jaunos moters dvasia pradėjo pilyje vaidentis. Ypač garsi ji būdavo naktimis. Pilies restauracijos metu keletas meno istorikų pasakojo, kad ne kartą girdėjo jos juoką – net buvo iškviestas kunigas dvasiai rūmuose nuraminti…
Kai nuvargsite vaikščiodami, galite prisėsti vienoje iš kelių kavinukių pačioje Rundalėje arba grįžti iki Bauskės – kažkada valgėme miesto aikštėje esančioje kavinėje: naminis maistas ir nežmoniško dydžio porcijos. Paprastai mes taip jau nevalgome, bet gal yra keliautojų, kuriems gausa vis dar patinka.
Rundalės pilies ansamblis: